Matco Diecast Internal Caliper Wheels W600cc.75r
Артикул: 06-00491
Overview
W600CC.75R
MATCO mfg produces a superior 6 inch wheel and brake assembly for use with aircraft requiring less than 1185 lbs per wheel. This model uses 0.75 inch TAPER/ROLL bearings. (Check the product comparison table for other bearing and caliper configurations).
Dimensions
The W600CC.75R is a 6 inch wheel with 5.38 inch width with an additional 1.75 inch caliper spacing. Bearing spacing is 4 inches and axle spacing is 1 inches. The total weight of this wheel and brake assembly is 5.03 pounds. The bearing axle diameter is 0.75 inches.
Performance
The W600CC.75R is designed for the following standards:
Static Capacity: 1185 LBS
Load Limit: 3560 LBS
Maximum Accelerate/Stop Kinetic Energy: 93441 ft-lb
Torque Rating (@450 PSI): 1540 in-lb